Zadzwoń do nas: +48 / 609 66 44 22
Gdańsk – Sobieszewo, Poland, Zobacz na mapie

SOBIESZEWO

sobieszewo

Wyspa Sobieszewska – to wyspa, nadmorska dzielnica Gdańska, która od 1973 r. leży w granicach miasta.

Oddalona jest od centrum miasta o 15 km, znajduje się w niewielkiej odległości od trasy E-7 (Warszawa-Gdańsk). Stałą komunikację z Wyspą zapewnia Most Sobieszewski, przez który prowadzi najkrótsza droga do Krynicy Morskiej (nr 501) i na Mierzeję Wiślaną. Pod względem wielkości jest to 3. największa wyspa polskiego pobrzeża Bałtyku,

Bursztyn stanowi niepowtarzalny skarb, jaki posiada Wyspa Sobieszewska. Te kopalnie żywicy drzew iglastych z trzeciorzędu najłatwiej znaleźć na Wyspie brzegu, tuż po sztormie.

ustępując pierwszeństwa wyspom Wolin i Uznam.

Wyspa Sobieszewska jest jednak jedyną wyspą w Polsce, która powstała w wyniku ingerencji człowieka. Otoczenie wyspy: – od północy, wodami Zatoki Gdańskiej – od południa, Martwą Wisłą – od wschodu, przekopem Wisły – od zachodu, Śmiałą Wisłą – powierzchnia: 35 km2.
Zapraszamy wszystkich gości i turystów do spędzenia wolnego czasu na niezwykle malowniczej Wyspie Sobieszewskiej.
Na Wyspie Sobieszewskiej znajdują się dwa rezerwaty przyrody. Rezerwat Ptasi Raj utworzony na północno zachodnim skraju wyspy ma powierzchnię 198 ha i obejmuje dwa przymorskie jeziora: Ptasi Raj i Karaś. Zachodnią granicę rezerwatu stanowi kamienna grobla oddzielająca Wisłę Śmiałą od Jeziora Ptasi Raj. Drugi z rezerwatów – Mewia Łacha – znajduje się w północno wschodniej części Wyspy Sobieszewskiej i obejmuje przyujściowy obszar po obu stronach Przekopu Wisły.

BURSZTYN

bursztyn

Bursztyn stanowi niepowtarzalny skarb, jaki posiada Wyspa Sobieszewska.
Te kopalnie żywicy drzew iglastych z trzeciorzędu najłatwiej znaleźć na Wyspie brzegu, tuż po sztormie. Należy wówczas przetrząsnąć piasek w jego poszukiwaniu. W sztormowe noce, gdy silny wiatr wzburza morze, fale wyrzucają na brzeg Wyspy niezliczone ilości drobnego bursztynu. Można znaleźć tu jednak całkiem spore okazy, które później znajdują piękniejszą oprawę.
Największy kawałek bursztynu na Plaży w Sobieszewie jak do tej pory został znaleziony w 2004 roku i ważył 94 dkg.

amber-233x143

Obecnie jednym z miejsc, gdzie nadal po sztormach poławia się bądź zbiera bursztyn, zwany inaczej „Złoto Północy” są plaże Sobieszewskiej Wyspy.
Jedną z właściwości bursztynu bałtyckiegio jest bogactwo jego odmian, polegające na wielkim zróżnicowaniu stopnia przezroczystości bursztynu i jego barwy – od jasnożółtej poprzez odcienie żółci do barwy białej, niebieskawej, zielonkawej, beżowej i brązowej.
To bogactwo barw bursztynu czyni go poszukiwanym i cenionym surowcem w sztuce ludowej i jubilerskiej.
 

JOD

Jod jest jednym z mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a jego niedobór potrafi wywołać wiele chorób. Jak temu zapobiegać ?
Można jeść pokarmy z zawartością jodu takie jak ryby morskie, drożdże, owoce morza, można stosować solanki do kąpieli z jego zawartością, ale najlepiej wchłaniać jod z powietrza.

Największe ilość stężenia Jodu w powietrzu występują podczas sztormów i zaraz po nich. Jednak nad Morzem Bałtyckim w lipcu i sierpniu, trudno jest liczyć na sztormy, zatem przede wszystkim w celach zdrowotnych lepiej wybrać się nad morze zimą lub wczesną jesienią.To dodatkowy urok naszego Polskiego Morza.
Latem piękne słońce, plaża, szaleństwo, cudowne wspomnienia, a jesienią dbałość o własne zdrowie i dostarczenie organizmowi mikroelementów.
Nad polskim jest dużo jodu. Na pewno jest go więcej niż nad Morzem Śródziemnym. Lekarze polecają okolice środkowego wybrzeża. Najwięcej jodu jest w okolicy linii brzegowej, także zaleca się spacery wzdłuż morza.
Bałtyk wygrywa
Wielu specjalistów podkreśla wyjątkowość polskiego morza. Są tacy, którym trudno w to uwierzyć. Tłumaczą, że aerozol morski powstaje nad każdym morzem. To prawda, nad morzem Śródziemnym albo Czarnym również występuje jod. Jednak nad Bałtykiem i nad innymi morzami północnymi jest go znacznie więcej. Sprawia to większa prędkość wiatru nad Bałtykiem i wyższe fale, z których podczas rozbijania się o brzeg powstaje zdrowa mgiełka aerozolu.

 

Zapraszamy do kontaktu

Jesteśmy do Państwa dyspozycji i na wszystkie zapytania odpowiemy do 24h. Poniżej przedstawiamy wszystkie dane do kontaktu.

Apartament GABANI

ul. Nadwiślańska 42,
80-680 Gdańsk, Polska
+48/ 609 66 44 22
+48 (58) 325 24 25

Bank, nr konta:

PEKAO II O./Gdańsk
67 1240 1268 1111 0000 1527 0027