Zadzwoń do nas: +48 / 609 66 44 22
Gdańsk – Sobieszewo, Poland, Zobacz na mapie

GDAŃSK w obiektywie

 

Gdańsk
jest jednym z najładniejszych polskich miast. To położone nad Morzem Bałtyckim miasto odegrało ważną rolę w historii, szczególnie w XX wieku…

 

  • GDAŃSK NOCĄ

 

Gdańsk
W 1939 roku był to jeden z punktów zapalnych II wojny światowej, a później, w 1980 roku, stał się miejscem narodzin ruchu robotniczego Solidarność, który stał się przyczynkiem do zakończenia dominacji komunistycznej w Europie Wschodniej …

 

  • GDAŃSK DNIEM

Szczególnie piękne jest gdańskie Stare Miasto, które po zniszczeniach z okresu II Wojny Światowej zostało pieczołowicie zrekonstruowane do wyglądu z czasów Ligi Hanzeatyckiej. W XIV-wiecznym ratuszu miejskim mieści się muzeum historyczne.

Gdańsk – stolica województwa pomorskiego oraz jedno z większych miast Polski. Pod względem zajmowanej powierzchni jest siódmym miastem w kraju, natomiast ze względu na liczbę ludności szóstym. Gdańsk położony jest nad Zatoką Gdańską. Razem z Gdynią i Sopotem tworzy Trójmiasto. Założony w 997 r., otrzymał prawa miejskie w 1263 r. Jako hanzeatyckie miasto portowe, Gdańsk bardzo dynamicznie rozwijał się, zarówno pod względem gospodarczym jak i kulturalnym. Swego czasu stał się najbogatszym miastem Polski, czego efekty widać do dziś.

Gdańsk – jest jednym z większych kurortów nadbałtyckich. Wzdłuż brzegu na odcinku o długości 23 km rozpościera się plaża. Zorganizowano tutaj trzy kąpieliska oraz wybudowano molo o długości 130 m.

Jednym z najatrakcyjniejszych miejsc nadmorskich jest Wyspa Sobieszewska, która jako jedyna w Polsce powstała w wyniku działalności człowieka.

Jednym z najatrakcyjniejszych miejsc nadmorskich jest Wyspa Sobieszewska, która jako jedyna w Polsce powstała w wyniku działalności człowieka. Od 1994 r. posiada status wyspy ekologicznej, który gwarantuje przyjazne człowiekowi otoczenie. Gdańsk otaczają malownicze tereny Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego (utworzonego w 1979 r.) o powierzchni ok. 20 tysięcy ha, a także wzgórza i jeziora Szwajcarii Kaszubskiej. Turyści mogą wybrać się na spacer do Parku Oliwskiego, w którym znajduje się wiele gatunków rzadkich drzew i roślin oraz Pałac Opatów wzniesiony w XVIII w. Warto również zwiedzić, zajmujący około 120 ha, ogród zoologiczny (znajdujący się w Gdańsku-Oliwie), który jest jednym z największych w Polsce. Jedną z bardziej interesujących atrakcji turystycznych miasta jest położona w samym centrum przystań jachtowa Marina Gdańsk wybudowana w 1997 r. Odwiedza ją wiele jachtów zarówno polskich, jak i zagranicznych. Miłośnicy sportów wodnych mogą korzystać z Zatoki Gdańskiej lub Opływu Motławy, który został gruntownie wyremontowany i stał się przyjemnym miejscem do wędrówek, jazdy rowerem, a także wędkowania.

Gdańsk  – nazywa się Światową Stolicą Bursztynu. Nieodłącznie z dziejami miasta związana jest sztuka bursztyniarska. Po zniszczeniach spowodowanych wojnami, miastu udało się powrócić do tradycji i na powrót otworzyć warsztaty obróbki bursztynu. Dziś Gdańsk jest siedzibą Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu i Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników, a także gospodarzem największych na świecie targów bursztynu („AMBERIF” i „AMBERMART”).

Gdańsk – jest jednym z ważniejszych węzłów komunikacyjnych. Krzyżują się tam trzy trasy europejskie (E28, E75, E77), przebiegają przez miasto trzy drogi krajowe (Droga krajowa nr 1, Droga krajowa nr 7 oraz S6), sześć dróg wojewódzkich. Ponadto Gdańsk posiada obwodnicę tranzytową północ-południe. Głównym ośrodkiem transportu publicznego jest Szybka Kolej Miejska, która ma wydzielone torowiska z sieci PKP Polskie Linie Kolejowe. W mieście kursuje 75 linii autobusowych dziennych, 10 nocnych, 4 linie sezonowe oraz 10 tramwajowych. Specjalnie dla turystów, miasta: GdańskGdyniaSopot, Hel, Jastarnia uruchomiły Tramwaje Wodne, czyli promy kursujące na pięciu liniach, łączące te miasta. W dzielnicy miasta Matarnia znajduje się Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy, który jest czwartym co do wielkości ruchu pasażerskiego w Polsce. Z Długiego Pobrzeża odbywają się rejsy wycieczkowe po porcie, na Westerplatte, do Gdyni i Sopotu. W Nowym Porcie natomiast znajduje się terminal pasażerski odbywający rejsy do Szwecji.

Zabytki – Do najważniejszych zabytków Gdańska można zaliczyć: Drogę Królewską, Ratusz Głównego Miasta, Ratusz Starego Miasta, Bazylikę Mariacką, która jest największą ceglaną świątynią w Europie, Dwór Artusa, przed którym znajduje się symbol Gdańska – Fontanna Neptuna, Złota Kamienica, a także 27–metrowa Latarnia Morska oraz Żuraw – najstarszy zachowany dźwig w Europie. Gdańsk jest jednym z miast leżących na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego.

 

Godne polecenia są wspaniale rzeźby wykonywane z piasku corocznie na plaży w Gdańsku, na które Panstwa serdecznie zapraszamy.

GDAŃSK – Rzeźby z piasku